Joulurauha julistettiin Sammalisella
21.12.2014

Sammalisen kodalla vietettiin tänään perinteistä Metsän eläinten joulurauhan julistus -tapahtumaa. Säätila suosi tapahtumaa, johon oli saapunut ennätysmäärä osallistujia. Varsinkin lapsiperheiden ja lasten määrä oli ennätysmäinen.
Joulupukkikin oli saanut jostain vihiä Mäntyharjun uudesta maastopyöräilyreitistä ja ottanut kulkuvälineekseen maastopyörän. Hienosti pukki pärjäsi myös uuden kulkuvälneensä kanssa.
Kirkkoherra Ann-Maarit Joenperä toi seurakunnan tervehdyksen tapahtumaan, jossa Mäntyharjun Eränkävijöiden puheenjohtaja Pekka Hujala julisti joulurauhan metsän eläimille.
Tapahtuman järjestelyistä vastasivat entiseen tapaan Mäntyharjun Eränkävijät, Mäntyharjun seurakunta ja Mäntyharjun Reissupolku.
